Miksi paino ei putoa? Jälleen kysymys, jota kysytään minulta viikottain eri muodoissa. 

Kysely 1:
”Miksi paino ei putoa? Syön 1500 – 1600 kaloria vuorokaudessa ja kävelen yli 15 000 askelta. Paino ei liiku mihinkään. Olen todella turhautunut!”
Kysely 2:
”Olen 167cm pitkä nainen ja painan 88kg eli tuntuvasti ylipainoa. Olen yrittänyt kuukauden aktiivisesti pudottaa painoa, mutta tänään aamulla painoni oli 87.4kg, eli olen laihtunut vain 600g. Olen todella turhautunut! Olen syönyt tosi terveellisesti ja liikkunut enemmän. Käyn salilla 5 kertaa viikossa ja päivittäin koiran kanssa lenkillä. En ole syönyt yhtään sokeriherkkuja kuukauden aikana. Syön hedelmiä, proteiinivanukkaita, pähkinöitä, leipää, paljon kasviksia ja kanaa. En ymmärrä miksei paino laske. Kaloreita syön noin 1600 päivässä. Mitä teen väärin?”

Vastaus on jälleen mielettömän yksinkertainen ja jotain mitä he eivät ole ajatellut lainkaan. Kalorit ja kalorivaje ovat huuhaata. Ei niillä laihduteta. Syö vähemmän ja liiku enemmän on maailman typerin tapa laihduttaa.

Kaloriteoria epäonnistuu joka ikinen kerta. Voin heti kysyä kuinka monta kertaa sinä olet itse yrittänyt laihtua laskemalla kaloreita ja kuinka monta kertaa olet epäonnistunut?

Jaksat punnita ruokaasi ehkä pari kuukautta, vuoden tai jopa pari vuotta. Mutta jossain kohtaa se loppuu kun kyllästyt totaalisesti, olet pienten eväsrasioiden vanki ikuisesti ja aina nälkäinen.

Kukaan ei jaksa sitä loputtomiin. Ja kun kyllästyminen tulee, sitten repsahdat ja rajusti!

Se mitä kysymyksen esittäjien pitäisi tehdä on nostaa ravinnon laatu superkorkeaksi ja jättää kaikki kehon luonnollisen nälän hoidettavaksi.

Tällöin ruokamäärä säätyy automaattisesti oikein ILMAN mitään typerien kalorien laskemista. Samalla insuliinin eritys jää pienemmäksi ja keho pääsee purkamaan rasvakudosta aterioiden välissä.

Tämä heiltä puuttuu. He syövät roskaa, he syövät monta kertaa päivässä sokeria, erittää jatkuvasti insuliinia ja istuvat tukevasti verensokerivuoristoradassa joka päivä. Heidän on melkein mahdotonta pudottaa painoa kyseisellä tavalla.

”Olen syönyt tosi terveellisesti?” Paskapuhetta sanon suoraan. Hedelmä = sokeria. Proteiinivanukas = prosessoitu sokerimössö. Pähkinä = todella vaikea suolistolle pilkkoa. Leipää = sokeria. Kasviksia = sokeria. Kanaa = ravintoköyhä proteiini.

Miksi paino ei putoa – tee näin

Tekisin heti kaksi muutosta:

#1:

Korjaisin ravinnon laadun luonnolliseksi. Tällä saisin heidät kylläiseksi, verensokerit tasaiseksi ja pääsisimme purkamaan kehon rasvakudosta helposti. Kaikki tehtäisiin ilman nälkää ja kärsimystä.

#2:

Käskisin heidän lopettaa kalorien laskemisen tai ravinnon punnituksen. Se on syömishäiriö. Meidän ihmisten ei tulisi punnita lainkaan ruokaa vaan meidän olisi syötävä kehon luonnollisen nälän mukaan. Silloin siitä saa helpommin elämäntyylin.

Autan sinua heti alkuun. Voit napata minun ilmaisen rasvanpolttomanuaalin vuosimallia 2025 tästä alta. Ei maksa mitään ja saat siitä heti hyötyjä.

Olen kirjoittanut sinne muutaman malliesimerkin miten minun asiakkaani syövät ja miten he laihtuvat ilman nälkää tai kalorien laskemista.

Nappaa manuaali itsellesi ja hyödy. Voit laihtua jo tänään!

Sinun hyvinvointisi puolesta,

Lisää samanlaisia artikkeleita:
En vaan laihdu, mitä teen? Kysymyksiä Facebookista.

En vaan laihdu, mitä teen? Kysymyksiä Facebookista.

En vaan laihdu, mitä teen väärin? Otetaan jälleen kysymyksiä Facebookista ja käydään henkilön setti läpi tässä artikkelissa.Kirjoittanut Markku Sorosuo, 47 vuotta, personal trainer, ravintovalmentaja Kirjoittaja: RasvanpolttokeittiöTämä kysymys ja tarina kuuluu...

Miksi en laihdu vaikka liikun – Korjaa tämä

Miksi en laihdu vaikka liikun – Korjaa tämä

Miksi en laihdu vaikka liikun - aika yleinen kysymys Facebookissa ja myös minun sähköpostissani. Suosittelen täysin toisenlaista lähestymistapaa tähän kysymykseen.Kirjoittanut Markku Sorosuo, 47 vuotta, personal trainer, ravintovalmentaja Kirjoittaja:...